Turistické informace
Sklárny
Počátky sklářské výroby sahají až do první třetiny 19. století. V roce 1827 založil zdejší Karlovu huť (Karlshütte) hrabě Karel Strachwitz, tehdejší nový majitel zdejšího panství.
Na tuto tradici v současné době navazuje firma Sklárny Moravia, a.s., která patří k největším a nejstarším výrobcům obalového skla u nás. V Úsobrně se vyrábělo od počátku sklárny jak sklo tabulové, tak i sklo duté. Vyráběly se zde lahvičky na léky, víno i kořalku, dále pak cylindry k petrolejovým lampám, zavařovací sklenice, kelímky na masti, kalamáře, poklopy na sýry a na sošky svatých, kapací lahve a technické sklo. Po rekonstrukci na přelomu 19. a 20. století byla výroba rozšířena o různé druhy zabrušovaných lahví, lahviček, tzv. parafínek, regenčních lahví na kyseliny, likérky a velkých lahví až do objemu 50ti litrů. Sklářští mistři byli společensky jako "pantátové" neboli "páni", nepodléhali vrchnosti a sami vypláceli své pomocníky, učně i odnašeče skla. Byli lepší kastou, podobně jako na vesnici byl učitel, farář, myslivec, mlynář apod.
Již dávno je zapomenuta namáhavá ruční výroba, kdy každý kus byl originál. Píšťaly sklářů nahradily výkonné automaty, které s neomylnou přesností vypouští do světa naprosto stejné výrobky. Jen pozorné oči dnešních sklářů sledují, aby vše bylo tak jak má být.
Ve sklárnách je možno dohodnout prohlídku (telefon číslo 516 477 725).
Muzeum
S historií obce a vývojem místního sklářství se můžeme seznámit v malém muzeu, které otevřeli na obecním úřadě. Vedle archeologických vykopávek se návštěvník může seznámit se staršími nástroji sklářů, jako jsou píšťaly, formy, kleště a další pomůcky pro výrobu skla. Najdeme zde i některé výrobky, jež získaly zdejším výrobcům proslulost a uznání.
Muzeum je přístupné po předběžné dohodě na OÚ Úsobrno (telefon 516 477 723, e-mail: usobrno@usobrno.cz).
Další turistické aktivity
V obci je pěkný sportovní areál (kopaná, volejbal, nohejbal), na ploše vedle fotbalového hřiště bude možné po dokončení umělého povrchu hrát také tenis, košíkovou, volejbal a v neposlední řadě by v zimě mohl fungovat i jako kluziště. Při vhodných sněhových podmínkách se lyžuje na "Kraví hoře".
Zdejší terény jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku - obcí prochází dálková cyklotrasa, která se u městečka Trnávka rozděluje na dva směry : na Hradec Králové a na Jeseník (Jantarová stezka). Směrem na jih cyklotrasa směřuje přes Brno dále na Břeclav nebo přes Hevlín až do Vídně..
Je zde možnost koupání a rybolovu (přírodní nádrž u skláren - provozovatel Moravský rybářský svaz Konice) a jsou zde ideální podmínky pro houbaření.
Půvabná krajina a i příznivé klimatické poměry sem již delší dobu lákají množství rekreantů. Jsou to jednak turisté, kteří se soustřeďují na výlety do krásných okolních lesů, ale zejména chataři a chalupáři.
Tipy na výlet
Durana - výlet do tajemné minulosti
Východně od obce na návrší Durana leží zbytky starobylého hradu. Toto hradiště bylo centrem provincie, uváděné ve falsech od 2. poloviny 11. století. Poměrně rozlehlé hradiště zaniklo v 2. polovině 13. století, kdy ztratilo svůj význam, jelikož sídlem úřadů se stalo někdy před rokem 1258 nedaleké nově založené Jevíčko. Dle archeologických nálezů zde existovalo opevnění ještě v 14. a 15. století, písemné zprávy však zcela chybějí. Jednalo se patrně o reakci na války a nepokoje v tomto období. V 15. století ztratil tento hrádek na významu a zanikl. Historie a vývoj tohoto strategického bodu připomíná v mnohém Hradisko u Svitávky, kde též na místě hradiště vzniká později opevněné sídlo, aniž by se o tom dochovaly písemné zprávy. Dle lidového vyprávění zde sídlila kněžna, která do hradu lákala pocestné rytíře a před ránem je vraždila. Z toho, že žádný nevydržel do rána, se odvozuje název hory. Původní hradiště bylo poměrně rozlehlé, mělo kruhový tvar o průměru 50 - 60 metrů. Areál je obklopen příkopem širokým 4 - 6 metrů a na jeho vnější straně je val. K hradišti je možno dojít z jižního konce Úsobrna po žluté turistické značce směrem na Šubířo
Durana - přírodní rezervace
Na severozápadním úbočí kopce s hradištěm, nad Duranským potokem se nachází zajímavá přírodní rezervace. Jedná se o jedinečný komplex bukových porostů s ojedinělými exempláři mohutných jedlí. Milovníkům krásné přírody můžeme doporučit také procházku podél Úsobrského potoka jihovýchodně od obce.
Pro přístup z obce lze použít žlutou turistickou značku.
Další zajímavosti v okolí obce
Blansko - městské muzeum se stálými expozicemi historie města, Moravského krasu a umělecké litiny. Bývalá huť Klamovka - technická památka, výstavní a prodejní síň blanenské umělecké litiny.
Boskovice - městská památková zóna se zachovalým ghettem a synagogou. Empírový zámek se zahradami, romantická zřícenina Boskovického hradu, nádherný výhled do okolí. Westernové městečko s kulturním programem.
Huť Františka - nejstarší dochovaná huť ve střední Evropě a vůbec první technická rezervace České republiky (1971) z 18. století. Expozice železářství, na volném prostranství muzeum železářských pecí. Naučná stezka.
Křtiny - jedna z nejkrásnějších církevních staveb České republiky, monumentální poutní areál s kostelem Jména Panny Marie, kaplí sv. Anny a ambitem, dílo architekta G. Santiniho. Chrám na půdorysu řeckého kříže, jehož střed a konce ramen tvoří centra vzájemně se prolínajících kruhových částí.
Lysice- zámek se stylovými interiéry a bohatými sbírkami nábytku, porcelánu, obrazů a zbraní. Francouzská zahrada s originální sloupovou kolonádou, soubor ručně malovaných střeleckých terčů, expozice historických hraček.
Rájec nad Svitavou- šlechtické sídlo inspirované architekturou doby Ludvíka XVI., čestný dvůr s francouzskou zahradou, v okolí anglický park. Salmovská obrazárna, sbírka manýristických křišťálových pohárů a empírová knihovna.
Rudice - stylově opravený větrný mlýn z 19. století, v interiérech muzeum obce a expozice moravských větrných mlýnů. U mlýna geopark s ukázkami hornin Moravského krasu, nedaleko přírodní zajímavost - Rudické propadání.
Rudka u Kunštátu- umělá jeskyně Blanických rytířů s jezdeckou sochou sv. Václava a blanickými rytíři, dílo místního umělce S. Rolínka. V okolní lesopark se sochařskou výzdobou, nad jeskyní na kopci Milenka stojí Burianova rozhledna.
Punkevní jeskyně a propast Macocha - nejnavštěvovanější jeskyně Moravského krasu s bohatou krápníkovou výzdobou, trasa vede po dně 140 m hluboké propasti Macocha. Projížďka na loďkách po vodách podzemní říčky Punkvy. Lanovka k hornímu okraji propasti, vyhlídkové můstky.
Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šoušůvské jeskyně a jeskyně Balcarka - další zpřístupněné podzemní prostory Moravského krasu, jedinečná krápníková výzdoba, cenná archeologická naleziště, naučné stezky a expozice.
Informační centra
Blanenská informační kancelář Blanka
Rožmitálova 6, 678 01 Blansko, tel. 516 410 470, fax 516 410 480, E-mail: info@bk.cz .
Informační středisko CK S-TOUR
Seifertova 8, 678 01 Blansko, tel. 516 417 035
Městské informační středisko Boskovice
Masarykovo nám. 1, 680 01 Boskovice, tel./fax. 516 417 035, E-mail: informace@boskovice.cz .
Informační středisko CK KM Tour
Masarykovo nám. 38, 680 01 Boskovice, tel. 516 454 614
Moravský kras - Skalní mlýn - Ústřední informační služba Správy jeskyní
Skalní mlýn 65, 678 25 Blansko, tel. 516 413 575, tel./fax. 516 415 379
Skalní mlýn - Cestovní servis hotelu Skalní mlýn
Skalní mlýn 96, 678 01 Blansko, tel. 516 418 113
Turistické informační středisko Macocha - Horní můstek
Útulna u Macochy, tel. 516 418 170